Wersja językowa
pl

Szprycha nr 2

Nowe połączenia dla Warmii

Szprycha nr 2 to linia stanowiąca połączenie Warszawy i Centralnego Portu Komunikacyjnego ze stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. W ramach Programu CPK powstaną 33 km nowej linii kolejowej dużych prędkości na odcinku Warszawa Choszczówka Kątne (w rejonie Nasielska). Wydzielenie ruchu dalekobieżnego na tym odcinku powinno zwiększyć prędkość pociągów i dać dodatkową przepustowość dla transportu aglomeracyjnego na dotychczasowej linii kolejowej nr 9 przez Nowy Dwór Mazowiecki. .

Dzięki inwestycjom spółek CPK i PKP Polskie Line Kolejowe, przewidzianych dla szprychy nr 2, szybciej dojedziemy do malowniczego Ciechanowa z jego słynnym Zamkiem Książąt Mazowieckich. Dalej trasa poprowadzi nas przez Działdowo, gdzie podziwiać możemy m.in. kościół św. Wojciecha i zabytkowy XVII-wieczny Ratusz i dalej aż do perły Warmii, czyli Olsztyna. Korzyści dla mieszkańców? Podróż z Olsztyna do Warszawy skróci się o ponad 40 minut (do 2 godzin), a z Ciechanowa do Olsztyna o 20 minut (i wyniesie 1 godz. 20min). Jak wynika z danych GUS, w powiatach wzdłuż tej trasy mieszka łącznie ponad 755 tys. osób.

Korzyści z inwestycji kolejowych są oczywiste. Bardzo istotnie usprawni się skomunikowanie z centrum Polski Ciechanowa, Działdowa i Olsztyna. Szprycha skokowo poprawi dostępność transportową jednego z najpiękniejszych obszarów Polski, czyli Warmii.

Mikołaj Wild, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego